Ο Α.Γ.Σ. “Ανατολή Νέας Ιωνίας” στους Διασυλλογικούς αγώνες του Σχηματαρίου

ΔΕΛΤΙΟ  ΤΥΠΟΥ

Μεγάλη η συμμετοχή της ΑΝΑΤΟΛΗΣ στους Διασυλλογικούς αγώνες του Σχηματαρίου 21.4.2019.

Ατομικά ρεκόρ, πολύ καλές επιδόσεις.

Ατομικό ρεκόρ του Γιώργου Λούβαρη στο Μαραθώνιο «Μέγας Αλέξανδρος».

Την Κυριακή 21.4.2019 διεξήχθησαν στο Σχηματάρι, στο Στάδιο «ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ ΔΕΠΑΣΤΑΣ»  οι Διασυλλογικοί Αγώνες Παμπαίδων Α΄ (ΠΠΑ΄)- Παγκορασίδων Α΄ (ΠΚΑ΄). Στους αγώνες αυτούς μετείχε ο Σύλλογός μας με πολυάριθμη δύναμη αθλητών και αθλητριών, που παρουσίασαν μία πολύ καλή εμφάνιση, με ατομικά ρεκόρ και πολύ αξιόλογες επιδόσεις. Να ληφθεί υπ’ όψη ότι αρκετά παιδιά μετείχαν για πρώτη φορά σε επίσημους αγώνες.

Στους αγώνες ήταν παρόντες, από την πλευρά του Δ.Σ. του Συλλόγου ο Τάσος Θεοδωρογιάννης, ο Κώστας Στουραΐτης και η Ελένεη Κατέχη . Παρόντες ήταν οι προπονητές του Συλλόγου Ανδρέας Θεοχαράτος, Νίκος Μοναστηριώτης και Γιώργος Χαντζίκος, οι οποίοι ήταν απόλυτα ικανοποιημένοι από την εμφάνιση των αθλητών τους. Παρόντα ήταν και αρκετά μέλη του Συλλόγου, που παρακολούθησαν τον αγώνα των παιδιών τους.

Τα αποτελέσματα έχουν ως ακολούθως:
80 μ. ΠΚΑ΄  Μωϋσιάδη Χριστίνα 10.99 (πρώτη στη σειρά της, 15η στη γενική κατάταξη, με ατομ. ρεκόρ), Στουραΐτη Ιωάννα 11.32 (πρώτη στη σειρά της, 32η στη γενική κατάταξη με ατομ. ρεκόρ), Μπινιάρη – Γιώτη Αρσινόη 11.95 (Δύο χρόνια μικρότερης ηλικίας – 67η στη γενική κατάταξη με ατομ. ρεκόρ). Τερμάτισαν 112 αθλήτριες.

80 μ. με εμπ. ΠΚΑ΄ Μαράντζα Νεφέλη 13.60 (ατομ. ρεκόρ)

Σφαιροβολία ΠΚΑ΄ Μαράντζα Νεφέλη 8,90 μ. (5η επί 28 αθλητριών)

Ακοντισμός ΠΚΑ΄ Τζώρτζη Χρύσα 29,74 μ. (2η, επί 17 αθλητριών με ατομ. ρεκόρ)

1.000 μ. ΠΚΑ΄ Κοζαδίνου Μαρία   3.45.36 ( Δύο χρόνια μικρότερη με ατομ. ρεκόρ)

80 μ. ΠΠΑ΄ Τσόρβας Σταύρος10.31 (ατομ. ρεκόρ), Καλτσούνης Χαρίλαος 11.67 (ατομ. ρεκόρ)

100 μ. με εμπ. ΠΠΑ΄ Μαλάι Γκάμπριελ 15.72 (Ατομ. ρεκόρ – όριο για Πανελλήνιους)

Άλμα σε μήκος ΠΠΑ΄ Μαλάι Γκάμπριελ 5,78 μ. (4ος επί 36 αθλητών), Μπούκος Σπύρος 3,90 μ. (Δύο χρόνια μικρότερος)

Τριπλούν ΠΠΑ΄ Τσόρβας Σταύρος 11,11 μ. (ατομ. ρεκόρ)

1.000 μ. ΠΠΑ΄ Παπαδόπουλος Κων/νος 3.03.37 (7ος επί 32 αθλητών)

Ακοντισμός ΠΠΑ΄ Ζιάγκας Αχιλλέας 34.66 (4ος με ατομ. ρεκόρ)

Ο Σύλλογος κατέλαβε την 16η θέση επί 42 Σωματείων που έλαβαν μέρος σ’ αυτή τη συνάντηση.

Το Διοικητικό Συμβούλιο συγχαίρει όλα τα παιδιά, που με τον αγώνα τους αυτόν έδωσαν πολύτιμους βαθμούς στο Σύλλογο. Επίσης συγχαίρει τους προπονητές των παιδιών. Ευχαριστεί και όλους τους γονείς – μέλη του Συλλόγου, για την παρουσία τους και τη συμπαράσταση στο Δ.Σ.

Την Κυριακή 14 Απριλίου διεξήχθη στη Θεσσαλονίκη ο 14ος Διεθνής Μαραθώνιος Δρόμος με την επωνυμία «Μέγας Αλέξανδρος». Στον αγώνα αυτόν έλαβε μέρος το μέλος μας ΓΙΩΡΓΟΣ ΛΟΥΒΑΡΗΣ, ο οποίος τερματίζοντας στην 35η θέση, με χρόνο 2:58.41, κατέρριψε το ατομικό του ρεκόρ, σπάζοντας το φράγμα των τριών ωρών. Στην ηλικιακή κατηγορία 45 – 49 κατέλαβε την έκτη θέση. Τερμάτισαν συνολικά 1139 δρομείς. Ο Μαραθώνιος αυτός έχει καταταγεί μεταξύ των πιο φημισμένων Μαραθωνίων της χώρας μας και συγκεντρώνει κάθε χρόνο μεγάλο ενδιαφέρον και συμμετοχές πολλών δρομέων του εξωτερικού.

Το Δ.Σ. συγχαίρει το μέλος μας – Μαραθωνοδρόμο Γιώργο Λούβαρη.